Örgü ile ilgili önemli sorular ve yanıtları

0
505

Örgü kalitesini nasıl sağlarsınız?Örgü kalitemiz örgümüzün gevşek veya sıkı oluşuyla çok yakından ilgilidir. Bu nedenle örgü örerken iplik gerginliğine mutlak surette dikkat etmek; çok gevşek bırakmamakveya çok sıkmak gereklidir. Elalışkanlığınızın nasıl olduğunu etiket bilgilerinde yeralan 10 cm x 10 cm büyüklüğündeki karede verilen ilmek ve sıra sayılarıyla kontrol edebilirsiniz. Verilen ilmek sayısı ve sıra sayısında 10 cm x 10 cm kare büyüklüğünü yakalayamıyorsanız büyükveya küçük oluşuna göre örgünüzü adapte etmeniz daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.
Bitmiş ürünlerin ütülenmesi…Bitmiş ürünlerinütülenmesi görünümünü iyileştirir. Ütülerken etiket bilgilerine dikkat etmeniz yararlıdır. Ütülemek yerine kanepe, yatak altı gibi göreli olarak ağır yatay yüzeylerin altına yerleştirerek de düzgünlük sağlayabilirsiniz.
Tüylü ipliklerin tüy dökülmesini nasıl azaltırsınız?Angora, tiftik gibi hammaddelerle üretilen, tüylüipliklerle ördüğünüz ürünleri poşet içerisindebir gece buzlukta bekletirseniz tüydökülmesini azaltırsınız.
Kenar ilmeklerini örerken…Örgü örerkenkenar ilmeklerini örmeden direkt şiş üzerine almanızhem yanlara doğru sürekli artmasını önler hemde örgü dikişi rahat ve muhtazam olur.

Etiket talimatlarına dikkat... Ürünlerinizi kullanırken etiket üzerindeki talimatları, yıkama kurutma tavsiyelerini dikkate alırsanız örgülerinizin ömrü uzar.
Beğendiğim bir modeli bedenime göre nasıl uygulayabilirim ? Eğer örgüye yeni yeni başlıyorsanız, tavsiyemiz öncelikle öreceğiniz bedenle aynı olan , tarifi olan modelleri seçmenizdir. Model uyarlamasıiçin dikkat edilmesi gereken ilk husus, örülecekolan kişinin ölçüleridir. Kişiye göre kol boyu, omuz genişliği, koltuk altına kadar olan beden uzunluğu gibi ölçüler değişebileceği için bu ölçüleri almanız size yardımcı olacaktır. Hatta yine örülecek olan kişinin halihazırda kullandığı bir giysiyi (kazak,hırka vb) kendinize ölçü gibi kullanabilirsiniz. Sonrasında ürün etiketlerinde bulunan 10 cm x 10 cm büyüklüktebir kare örerek, kaç ilmek ve kaç sıra ile elde ettiğinizi görünüz. Bu ilmek ve sıra sayısını temel ölçü alarak başlangıç için kaç ilmek atacağınızı, koltuk altına kadar aldığınız ölçüyeulaşmak veya kol boyu için kaçsıra örmeniz gerektiğinihesaplayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı yazınız