Örgü Bebek Tulumu Yapılışı (Resimli ve Açıklamalı)

0
1706

ÖRGÜ BEBEK TULUMU MODELİ NASIL YAPILIR ?

KOLAY ÖRGÜ BEBEK TULUMU YAPILIŞI
KOLAY ÖRGÜ BEBEK TULUMU YAPILIŞI
SAÇ ÖRGÜ VE PİRİNÇ ÖRGÜ BEBEK TULUMU YAPILIŞI
KOLAY ÖRGÜ BEBEK TULUMU YAPILIŞI

Şiş: 6.5 mm

Örgü: Pirinç örgü Saç örgü 5/5 Lastik 1/1

Arka: 48 ilmek ile pirinç örgüye başlayalım ve her iki yandan İKİ sırada bir SEKİZ defa BİRER ilmek artıralım. Artırmalardan sonra 64 ilmek ile örgüye devam edelim. Parça boyumuz 48 cm olduğunda her iki yandan DÖRT’ ER ilmek keserek koltuk açalım. Kol evi yüksekliği 17 cm olduğunda ilmekleri bir defada keserek bitirelim.

Sol ön: ELLİİKİ ilmek ile örmeye başlayalım: KIRK ilmek pirinç ON düz İKİ ters. Buradaki 10 düz ilmeği 5/5 saç örgüsü yapacağız. İlk burgu DÖRDÜNCÜ sırada olmak üzere 14 sırada bir saç örgü burgusunu tekrarlayalım. Artırmaları arka parça ile aynı şekilde yapalım. Saç örgünün olduğu taraftaki artırmaları sıra sonunda değil saç örgü ile pirinç örgünün arasından yapalım. Artırmalardan sonra 68 ilmeğimiz ile örgüye devam edelim. Parça boyu 42 cm olduğunda soldan eksiltmelere başlayalım: Her sırada saç örgünün iç tarafından (artırmaların yapıldığı yerden) l’er ilmek eksiltelim ve bu işlemi 44 defa tekrarlayalım. Eksiltmelerin başlangıcında saç örgü kısmın gerilmemesi için ON ilmek saç örgü + İKİ ilmek ters örgü = toplam 12 ilmeğimizi 1. 3. ve 5. eksiltmelerden sonra fazladan İKİ sıra daha örelim. Parça boyu 48 cm olduğunda sağdan 4 ilmek keserek koltuk açalım. Kol evi yüksekliği 17 cm olduğunda omuz için kalan 20 ilmeği bir defada keserek bitirelim.

Sağ ön: 64 ilmek ile pirinç örgüye başlayalım. 6 cm sonra sağdan her sırada 1 ilmek keserek eksiltmelere başlayalım. Eksiltme işlemini 43 defa tekrarlayalım. Bu arada parça boyu 12 cm olduğunda soldan DÖRT ilmek keserek koltuk açalım. Kol evi yüksekliği 17 cm olduğunda omuz için kalan 17 ilmeği bir defada keserek bitirelim.

Kol: 30 ilmek ile DÖRT cm lastik ördükten sonra pirinç örgüye geçelim. Her iki yandan önce İKİ defa DÖRT sırada bir sonra SEKİZ defa İKİ sırada bir l’er ilmek artıralım. Kol boyu 18 cm olduğunda bir defada keserek bitirelim.

Kapüşon: 70 ilmek ile 15 cm pirinç ördükten sonra örgümüzüİKİ  parçaya aryalım. Herbir parçanın iki yanından İKİ sırada birsırasıyla 1-1-1-3 ilmek olmak üzere ALTIŞAR ilmek keselim. Kalan 23′er ilmeği bir defada keserek bitirelim.

Dikiş: Ön parçaları arka parçaya tutturalım omuz dikişlerini ve kol alt dikişlerini kapatarak kolevlerine yerleştirelim. Kapüşonun ark; dikişini yaparak yaka çevresine dikelim. Ön parçalardan ve kapüşon çevresinden 200 ilmek çıkartarak İKİ sıra TEK lastik örelim ve bir defada; keserek bitirelim.

YAPACAK OLANLARA KOLAY GELSİN…(=

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı yazınız