Düğmeli uzun kollu ve kolsuz bebek badisi modelleri (şemalı ve anlatımlı)

0
573
uzun kollu ve kolsuz bebek badisi yapılışı
uzun kollu ve kolsuz bebek badisi yapılışı

Örgü Düz örgü
Şiş 4 mm
Örgü açıklamaları (6 ay) içindir.

UZUN KOLLU BODY YAPILIŞI

Arka  : 12 ilmek atarak başlayalım. beş sıra sonra her iki baştan üçüncü ilmeğe bir ilmeklik iki adet ilik açalım. Devamında dört defa her sıra başında iki şer ilmek artıralım. Toplam 28 ilmeğimiz olur. Sonraki her sıra başında beş defa 3 er ilmek ilave edelim. Her iki baştan 15 er ilmek ilavemiz olur. Şişimizde 58 ilmeğimiz vardır. Sonraki sırada her iki baştan birer ilmek artıralım. 60 ilmeğimiz ile örgü boyumuz 17 cm olduğunda kol kesimini 3-2 ilmek uygulayalım. Devamında şişimizde 16 ilmek kalana kadar her sıra başında birer ilmek eksiltelim. Son 16 ilmeğimizi tek seferde kapatalım.

Sağ ön Arka beden ile aynı şekilde başlayalım. Kol kesimine kadar örmeye devam edelim. Örgümüzün düz yüzünde sağ baştan kol kesimini 3-2 yaptıktan sonra 17 ilmeğimizi daha 1 er 1 er kapatalım. Sol baştan ise yaka oyuğunu sırası ile 8-7-5-4-3-2-2-1-1-1-1 uygulayalım. Son 3 ilmeğimizi kol evi derinliğimiz arka beden ile aynı şekilde 11 cm olduğunda üç ilmeği beraber alarak kapatalım.

Sol ön 60 ilmek atarak başlayalım. 3,5 cm sonra sağ ön parçanın aynası şeklinde eksiltmelerimizi yapalım. Sağ baştan yaka kesimini, sol baştan ise reglan kol kesimini uygulayalım.

Kol 32 ilmek atarak başlayalım 12 sıra sonra her iki baştan 1 er ilmek artıralım. Sonraki her 6 sırada bir iki baştan 5 kere 1 er ilmek artırmaya devam edelim. Şişimizde 44 ilmeğimiz olur. Örgü boyumuz 16 cm olduğunda reglan kol için her iki baştan 3-2 ve devamında her sıra başından 1 er ilmek eksiltelim. Şişimizde 12 ilmeğimiz kaldığında ön yakaya gelen kısımdaki altı ilmeğimizi 2-2-1 kapatırken, arka yakaya gelen kısımdaki altı ilmeğimizi birer ilmek eksiltelim. Diğer kolu ördüğümüz kolun aynası olarak örelim.

Biyeler Bebe 100 yünümüz ile yedi ilmek atalım ve belirtilen ölçülerde düz örgü yapalım. iki ad 14 cm kol ağızları içini ad 64 cm Ön ağda başlangıç 12 ilmekten sonra başlayarak paça çevrelerini arka ağ parçasını tekrar aynı yere gelene kadar kaplayacak şekilde. bir ad 60 cm Sol ön yaka açıklığından başlayarak arka yakayı dönüp, sağ ön yaka kesiminde bitecek.

Dikiş :

Sol yarım bedeni sağ bedenin altına yerleştirerek tutturalım. Beden yan ve kol altı dikişlerini yaptıktan sonra kolları yerleştirelim. Biye örgülerimizi hafif ütüleyelim. Biyenin düzyüzü örgümüzün ters yüzüne gelecekşekilde yerleştirdikten sonra kenarından tutturalım. Ön yakalarda ilmek kapatmaları olduğu için gevşeme yapabilir. Biye ile aynı zamanda yakayıtoparlayalım. Bedene tersten tutturduğumuz biyelerimizi örgümüzün düz yüzüne çevirelim ve arasından gizli dikiş yapalım. Ağ kısmına 2 adet düğme dikelim.
Örgü Düz örgü
Şiş 4 mm
Örgü açıklamaları (6 ay) içindir.

uzun kollu ve kolsuz bebek badisi yapılışı
uzun kollu ve kolsuz bebek badisi yapılışı

KOLSUZ BODY Yapılışı
örgümüze  oniki ilmek atarak başlayalım. Kol kesim hizasına kadar uzun kollu body arka bedeni ile aynı şekilde örelim. Kol kesimini 3-2-2 uygulayalım. Kol evi yüksekliğimiz dokuz cm olduğunda baştan 19 ilmeğimizi örelim ve orta sekiz ilmeği kapatıp, sonraki 19 ilmeği örelim. Devamında yaka kesiminin her iki yanından sırası ile 4-3-2-1 eksiltme yapalım. Bir sıra sonra omuzda kalan
10 ar ilmeğimizi tek seferde kapatalım.

Ön Kol hizasına kadar arka beden ile aynı şekilde örelim. Kol kesimini 3-2-2 uygulayalım. Kol evi yükseldiğimiz 6 cm olduğunda baştan 19 ilmeğimizi örelim ve orta 8 ilmeği kapatıp, sonraki 19 ilmeği örelim. Devamında yaka kesiminin her iki yanından sırası ile 4-3-2-1 eksiltme yapalım. Omuz ilmeklerimizin boyu 11 cm olduğunda her iki baştan üçüncü ilmeği birer ilmeklik ilikler açalım. iki sıra sonra her iki baştan üçer ilmek eksiltelim. Son kalan
dört ilmeğimizi tek seferde kapatalım.

Dikiş beden yan dikişlerini yapalım. Beher askıya ve ağ kısmına 2 şer düğme dikelim.

Biye Bebe 100 yeşil yünümüz ileyedi ilmek atalım. Belirtilen uzunluktaki biyeleri hazırladıktan sonra, ön parça 12 ağ ilmeğininyanından başlayarak paça + arka ağ + diğer paçaya tutturalım ve 12 ağ ilmeğinin diğeryanında bitirelim. Kalınlık olmaması için ağ kısmına dikmeyelim. Diğer biyemizi sol yan dikiş hizasından başlayalım yaka ve kol çevrelerine tutturduktan sonra aynı yerde bitirelim.
Biyeler: bir ad 64 cm paça kısmına, 1 ad 110 cm yaka vekol çevresine. Biyeleri ütüledikten sonra düz yüzü beden örgümüzün ters yüzüne gelecek şekilde tutturalım ve dışa çevirip bastıralım

yapacaklara kolay gelsin…(=

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı yazınız