6 – 12 Aylık Bebekler İçin İp Dolamalı Örgü Bebe Kol Bebek Yeleği Modeli Tarifi ( Anlatımlı)

0
3568

Merhaba sevgili dostlar… Örgüyü ilk öğrendiğim yıllarda yazılar ile yapılan açıklamalar bazen bana karmaşık gelebiliyordu. Bu nedenle açıklamalı anlatımın yanında özellikle şemalı açıklamaları olan örgü bebek yeleği modelleri , örgü bebek hırkası modelleri , örgü bebek patiği modelleri , örgü bebek kazağı modelleri , örgü bebek atkı modelleri , örgü eldiven modelleri ve örgü bebek beresi modellerini gördüğümde çok seviniyor ve hemen sizlerle paylaşmak istiyorum.

Aşağıda dolamalı olatak örülen örgü bebe kol bebek yeleği modelimizin yapılışı şemalı ve açıklamalı olarak anlatılmıştır. Örgü bebek yeleği modelimiz 6 ve 12 aylık bebekler için uygundur. Daha küçük bebekler için şiş no inceltilerek örülmelidir. Daha büyük bebekler için ise ipi ve şişi kalınlaştırıp aynı sayılarla örebilirsiniz.

Yapacak olanlara şimdiden kolay gelsin…(:

Bebe  kol desenli örgü bebek yeleği modeli tarifi anlatımlı ve açıklamalı
Bebe kol desenli örgü bebek yeleği modeli tarifi anlatımlı ve açıklamalı

 

Malzemeler:

Bir  yumak Kartopu Lemon pembe renk ip

Dört  mm şiş

Dört adet düğme

Kısaltmalar

1 / 1 lastik: Bir ters, bir düz
Kesme (üç kes): üç ilmeği ters örer gibi bir arada alma.
Dolama- arttırma: İpi şişin üstüne atma.

Yapılışı

1) Şişe 80 ilmek atılır ve yakadan başlanır. Beş sıra boyunca 1/1 lastik örülür.
2) 6. sıra: altı ilmek 1/1 lastik, 8 düz, 1 arttır, üç kes,1 arttır, 8 düz,1 arttır, 1 düz, bir arttır,5 düz, bir arttır, 3 kes, bir arttır,5 düz, 1 arttır,1 düz, 1 arttır, 1 düz, 1 arttır, 8 düz, bir arttır, 3 kes, 1 arttır, 8 düz, bir arttır, 1 düz, 1 arttır, 5 düz, 1 arttır, üç kes, 1 arttır, 5 düz, yedi ilmek 1/1 lastik.
3) 7. sıra: (Arka yüz); Sağ ve sol bantlardaki lastikler lastik örgü, ortası ters örgü.
4) 8. sıra: 6 lastik, 20 düz, 1 arttır, bir düz, 1 arttır ,15 düz, 1 arttır, 1 düz, 1 arttır, 21 düz, bir arttır, 1 düz, bir arttır, 14 düz, 7 lastik.
5) 9.sıra: (Arka yüz); İlk düğme deliği açılır. Bunun içinde üç ilmek lastik ör, bir dola, 2 kes , iki lastik ör, diğer lastiğe kadar ters ör, altı ilmek lastik örerek bitirilir.
Anlatımımın devamında ilik açmayı anlatmayacağım, kendiniz göz kararı eşit aralıklarla 3 defa daha ilik açmayı unutmayın.
6) 10. sıra: 6 lastik, bir arttır, 8 düz, 1 arttır, 3 kes, 1 arttır, 10 düz, 1 arttır, 1 düz, 1 arttır,  7 düz, 1 arttır, 3 kes, 1 arttır, 7 düz, bir arttır, 1 arttır, 1 düz, 1 arttır, 10 düz, 1 arttır, 3 kes, 1 arttır, 10 düz, bir arttır, 1 düz, bir arttır, 7 düz, 1 arttır, üç kes, 1 arttır, 5 düz, 1 arttır, 7 lastik.
7) 11. sıra: (Arka yüz); yedi lastik, arası ters örgü, 6 lastik.
Örgümüzün örnek kısmı bu kadar. Örnek uzunluğu üç delik olunca , yanlara birer tane daha örnek kuruyoruz. Ve iki örneğin arasına bir ters örüyoruz. Arka sıralarda, önde ters örgü yaptığımız bu ilmekleri düz örmeyi unutmuyoruz.
Ön yüzlerde kol kenarlarından devam eden arttırmalar  yirmi delik oluncaya kadar arttırmalara devam ediyoruz, 20 delik olunca kolları kesiyoruz. Ancak kollarda 16 arttırma boyunca örnekle devam ederken, son dört arttırmada haroşa yapıyoruz.
Kolları kestikten son ra, kol altlarından hiç bir arttırma yapmadan ön ve arka parça ları bütün olarak örmeye devam ediyoruz. Örgünün boyu 23 tane nar tanesi olunca dört diş haroşa örüp tüm ilmekleri kesiyoruz.

Bebek yeleği modellerinde bebe kol nasıl örülür
Bebek yeleği modellerinde bebe kol nasıl örülür
6 ( altı - on iki ( bir yaş ) ) 12 aylık bebekler için örgü bebek yeleği modeli tarifi anlatımlı
6 ( altı – on iki ( bir yaş ) ) 12 aylık bebekler için örgü bebek yeleği modeli tarifi anlatımlı
İp dolamalı örgü bebek yeleği modeli tarifi anlatımlı
İp dolamalı örgü bebek yeleği modeli tarifi anlatımlı

Alıntı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı yazınız