Tığ işi fıstık örgü tekniğiyle örülmüş bere modeli (anlatımlı)

2
1858

tığ işi örgü fıstık tekniği ile işlenmiş bere çiçekli bere nasıl yapılır ?

tığ işi bere modeli yapılışı
tığ işi bere modeli yapılışı

çok şık ve modern bir model eminim sizlerde seveceksiniz….
yapılışı:

İpimiz ince olursa iki kat yapabilirsiniz yada orta kalınlıkta 4 yada 5 numara ile örülebilen bir ip seçebilirsiniz. yumusak dokulu bir ip daha güzel durur.
6 zincir çekip halka yapıyoruz, içini 12-14 kadar sık iğne ile dolduruyoruz. 2. sırada her deliğe 2 kere batıp 2 katına çıkarıyoruz sık iğne sayısını. 3. sırada 3-4 seferde bir çift batıyoruz. yaklaşık 10 sıra kadar sık iğne ile arttırma yaparak düz ve yuvarlak tepe kısmını örüyoruz.
örneğin ilk sırası bitti. Her deliğe bir ikili trabzan yapıyoruz yanlız üç trabzanda bir 2 zincir çekiyoruz. Bir sonraki sırada Boşluklara üç trabzan yapılıp alt sıradaki 3 lü grup trabzanın hepsini tığa alıp üç kere ipimizi dolayıp bir seferde topluyoruz. Yani fıstık yapıyoruz. Bundan sonraki sıralar bu şekilde devam ediyor. Arttırma yapılmıyor, o yüzden ilk başlarken sayımızı ayarlamamız lazım.

yetişkinler için 23-25 sıra, 2-4 yaş için 17-19 sıra yeterli. Verdiğim ölçü boyu değil berenin eni içindir;boyunu kendi ölçülerinize göre ördükçe ölçüp ayarlayabilirsiniz.

Yapacak olanlara şimdiden  Kolay gelsin…(=

2 YORUMLAR

  1. Merhabalar;ben bu fısttık modelli bereye bayıldım harika olmuş ama sanırım ben bişeyleri anlamadım.olmuyor bir türlü.Anlamadığım kısım fıstıl yapma kısmında nasıl alt sıradaki 3 lü grubu tığa toplayıp tek seferde çekiyoruz.kısım kısım fotoları olsa daha iyi olurdu.sanırım anlatmayla anlaşılmayacak.keşke bu konuda beni aydınlatsanız çünkü çok hoşuma gitti gerçekten…elinize sağlık….

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı yazınız