Tığ işi bebek ceketi , etek , şapka ve patik takımı modeli (anlatımlı)

0
213
Tığ işi kapşonlu bebek ceketi , etek , şapka ve patik takımı modeli yapılışı
Tığ işi kapşonlu bebek ceketi , etek , şapka ve patik takımı modeli yapılışı

Örgü Trabzan
Tığ 4 mm
Örgü açıklamaları (9 ay) içindir.

ASKILI ETEK
Ön örgümüze 50 zincir çekerek belden eteğe doğru örmeye başlayalım.
birinci ve ikinci sıra 47 adet trabzan
3. sıra 2 zincir çek ve ikinci trabzanın arasına bat.
Aralarında birer zincir olan toplam
* dört trabzan yap, iki zincir çek iki trabzan ileri battıktan sonra tekrar 2 zincir çekip sonraki ikinci trabzanın arasına bat. * dan sonrasını sıra sonuna kadar devam ettir.
4. sıra * dörtzincir çekip ilk trabzan arasına bat, dörtzincir çekip 4. trabzan arasına bat * dan sonrasını sıra sonuna kadar devam ettir. Her sıra başında 2 şer zincirlik artırmalar ile evaze görünümü vererek toplam 2 trabzan sırası + 14 dilim sırası olduğunda bitir.

Arka Ön ile aynı şekilde örelim.
Askılar Arka etekten yanlarda 5 er cm bırakarak
7 şer trabzan eninde 25 cm askı örelim.

Dikiş Etek yan dikişlerini yapalım. Askıların ön parçadaki karşılıklarına 1 er adet düğme dikelim.

KURVAZE CEKET
Arka Bebe 100 yeşil yünümüz ile 48 zincir çekelim ve üzerine 46 trabzan yapalım. 10 sıra ördükten sonra kol kesimini sırası ile 3-2-1-1 trabzan eksilterek uygulayalım. 21. trabzan sıramızın bitiminde arka yaka için orta 12 trabzanı kapatalım. Yanlarda kalan 10 ar trabzam 1 sıra daha ördükten sonra bitirelim.

Sağ Ön 48 zincir çekelim ve üzerine 46 trabzan yapalım. bir sıra ördükten sonra ceketimizin ön kurvaze kısmından 2. sırada
bir trabzan ve devamında her sırada beş defa 2 şer , yedi defa 3 er trabzan eksiltelim. Bu arada 10 sıra ördükten sonra aynı zamanda kol kesimini de 3-2-1-1 trabzan uygulayalım. Kol ve ön kurvaze kesiminden sonra kalan 10 ilmeğimizi toplam örgü sıramız 22 olduğunda bitirelim.

Sol Ön Sağ ön parçanın aynası olarak hazırlayalım.

Tığ işi kapşonlu bebek ceketi , etek , şapka ve patik takımı modeli yapılışı
Tığ işi kapşonlu bebek ceketi , etek , şapka ve patik takımı modeli yapılışı

Kol 37 zincir çekelim ve üzerine 35 adet trabzan yapalım. yedi sıra ördükten sonra eksiltmelere başlayalım. Kol parçamızın her iki yanından 8. ve 9. sıralarda üçer trabzan eksiltelim. onsıramız da tekrar üç er eksiltme yaparak bitirelim.

Etek ve kol ağzı motifleri
Arka beden ve sağ ön beden yan dikişini yapalım. Sol ön beden içte kaldığından dolayı kalınlık yapmaması için etek ucuna motif yapmayacağız.
bir sıra Etek trabzan sırasının üzerine yapılacak. * 2 zincir çek, dola ve 2 trabzan ileri bat, aynı
trabzan deliğinden aralarında 1 er zincir olan dört trabzan oluştur. iki zincir çekk iki trabzan ileri
bağla. * dan itibaren sıra sonuna kadar tekrarla. 2. sıra *4 zincir çek bir ve 2. trabzan aralığına bat, 4 zincir çek 3 ve 4. trabzan aralığına bat. * dan sonrasını sıra sonuna kadar tekrarla.
3. sıra 1. sırayı ikidilimin arasından 4 trabzan çıkararak tekrarlayalım. Desenimizi kol ve etek
ucunda üç sıra dilim olacak şekilde uygulayalım.

Dikiş Beden solyan dikişini ve omuz dikişlerini yapalım. Kol altlarını kapattıktan sonra bedene tutturalım. Sol yanda dilim motif bitimine ikiadet ve sağ yanda içten 1 adet incidüğme dikelim.

ŞAPKA
örgümüze68 zincir çekelim. Üzerine 65 trabzan yapalım. 16 trabzan sırasından sonra iki sıra dilim olacak şekilde desenimizi koyalım.

Dikiş Arka dikişini yapalım. Önden 2. trabzan sırasından sonraki 4 sırayı ve 9. trabzan sırasından sonraki 4 sırayı pli yaparak tutturalım. Bağcıklarımızı iki kat yün ile dilim motif başlangıç sırasından zincir çekerek oluşturalım.

PATİK
14 zincir çekelim ve üzerine 14 sık iğne yapalım. Dönerek 3 sıra sık iğne yaparken, her sırada iki uçta 2 şer sık iğne artıralım. 2. sıranın bitiminde toplam 36 sıkiğne yapmış oluruz. Üzerine 2 sıra trabzan yapalım. Ön orta 5 trabzanımızı her sıra başında 1 er artırarak 3 sıra örelim ve patiğin üst kısmını oluşturalım. Bilek ile birleşirken elde ettiğimiz 7 trabzanımızı ve bilek çevresine yapacağımız 16 trabzanı toplam 2 sıra daha örelim. Üzerine 2 dilim motifi ördükten sonra bitirelim. Son trabzan sırasının içinden kurdele geçirelim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı yazınız