Örgü erkek bebek mont , tulum ve patik takım modeli yapılışı (anlatımlı)

0
1055
örgü erkek bebek mont ,bebek tulum ve bebek patik takımı yapılışı (anlatımlı)
örgü erkek bebek mont ,bebek tulum ve bebek patik takımı yapılışı (anlatımlı)

Örgü erkek bebek mont , bebek tulumu  ve bebek patik takımı nasıl yapılır ?
Örgü: Düz örgü, Lastik 1/1
Örgü açıklamaları (6 ay) içindir.

MONT

Arka: örgümüze 54 ilmek atarak düz örgü başlayalım. üç cm düz örgüden sonra düz yüzde bir sıra ters örerek katlama çizgimizi oluşturalım. Toplamörgü boyumuz üç cm + 27 cm olduğunda arkayaka kesimini orta 22 ilmeğimizi tek seferde kkeselim.Omuzlarda kalan 16 şar ilmeğimizi bir cm dahaörelim ve tek seferde keselim

Önler: örgümüze 24 ilmek başlayalım. üç cm düz örgüden sonra düz yüzde bir sıra ters örerek katlama çizgisini oluşturalım. Toplam örgü boyumuz üç cm + 24 cm olduğunda yaka kesimini 5-1-1-1 uygulayalım. Örgü boyumuz 28 cm olduğunda kalan onaltı   ilmeğimizi   tek  seferde keselim.

Kollar: örgümüze otuzaltı  ilmek başlayalım. 4,5 cm sonra üç cm kahverengi + 2,5 cm yeşil + üç cm kahverengi yünümüzü kullanalım ve yeşil yünümüz ile örgü boyumuz onsekizcm olana kadar devam edelim. Örgümüzün başlangıcından itibaren her altı sırada bir iki uçtan bir er ilmek artıralım. Örgü boyumuz 18 cm olduğunda tek seferde keselim.

Kapüşon: örgümüze 68 ilmek atalım ve onbircm düz örgüden sonra her sıra başmda iki yandan üçdefa yedişer ilmek eksiltelim. Kalan 26 ilmeğimizi dört sırada bir her iki yandan 1 er ilmek eksilterek örmeye devam edelim. Kapüşon arkaboyumuz 14 cm olduğunda kalan on ilmeğimizi tek sefede keselim

Dikiş: Beden yan, omuz ve kol altıdikişlerini yapalım. Kapüşon dikişini tamamladıktan sonrayakaya tutturalım. Etek baskısını üç cm de uyguladığımız bir sıra ters örgüden içine katlayarak yapalım.

Ön lastik: Kahverengi yünümüz ile önlerden 46 ve kapüşonun çevresinden 66 ilmekalalım. Toplam 46 + 66 + 46 = 158 ilmeğimiz ile altısıra tekli lastik örelim ve bitirelim. Ön açıklığa fermuarımızı dikelim.

TULUM

Arka: paçadan başlayacağız örgümüze. 24 ilmek atalım ve üç cm düz örgüden sonra bir sıra ters örelim ve koyu yeşil yünümüze geçelim.altı sırada bir her iki yandan birer ilmek artıralım. Bu işlemi yan kısımdabeş defa, ağ kısmında ise yedi defa tekrarlayalım. Ağ kısmından artırmalara altısıra sonra üç defa iki sırada bir bir er ilmek devam edelim. Toplam 39 ilmeğimiz olur. Diğer paçayı bu paçamızın aynası olarak örelim.Ve her ikisini aynı şişte toplayalım.

Her iki paçanın 78 ilmeği ile önce orta birleşim iki ilmeği beraber örelim.
77 ilmeğin orta üç ilmeğini ortadaki ilmek üsttekalacak şekilde eksiltelim.
Bu işlemi altı defadaha tekrarlayalım. Toplam 14 ilmekeksiltmiş oluruz.
Kalan 63 ilmeğimiz ile yedicm daha ördükten
sonra her iki yandan önce beşer ilmek, devamında 11 kere her iki baştan birer ilmek eksiltelim. 31 ilmeğimiz kalmıştır. Ön roba yüksekliğimiz 14 cm olana kadar 2 sıra daha örelim ve tek seferde kapatalım.

Ön: Arka ile aynı şekilde örelim.

Askı: beş ilmek atalım haroşa örelim. Örgü boyumuz 12 cm olduğunda üçüncü ilmeğimize ilik açalım. 2 sıra daha örelim ve bitirelim.
Dikiş Yan veağ dikişini yaptıktan sonraaçık yeşil yünümüz ve 4 mm tığ ile üst beden çevresine iki sıra sık iğneyapalım. Askı bantlarımızıve düğmeleri   dikelim.
Ayıcık Cep onuncu sayfada açıklandığı şekilde örelim ve iki kulak arasını hariç bedene tutturarak cep oluşturalım.

PATİK

Açık yeşilyünümüz ile 34 ilmek atarak başlayalım. Haraşoörgümüzde artırmaları aşağıdaki şekilde yapalım.
bir ör + bir dola + 15 ör + birdola + 2 ör + 1 dola +15 ör + 1 dola + 1 ör
2 ör + 1 dola + 15 ör + 1 dola + 4 ör + 1 dola +15 ör + 1 dola + 2 ör
3 ör + bir dola + 15 ör + bir dola + 6 ör + bir dola +15 ör + birdola + 3 ör
Böylece oluşanartırma delikleriüst üste gelecektir. 8 sıra – dört haraşo sırasındansonra 46 ilmeğimiz ve koyu yeşil yünümüz iledüz yüzde üç sıra düz örgü yapalım. dördüncü sırada * iki ilmeği beraber ör + bir dola * dan itibaren  sonuna  kadar  devam  edelim.
üç sıra daha düz örgüden sonra açık yeşil yünümüz ileüç haraşo sırası örelim. 6 sıradüz örgüdensonra düz yüzde 16 ilmek örelim sonraki 14 ilmeğin iki kere üçünü, bir kere 2sini, 2 kere 3 ünü bir alarak eksiltme yapalım. Ve sonraki 16 ilmeğimizi örelim. Dönüş sırasında orta beş ilmeğimizi kapatalım. Yanlardaki 16 şar ilmeğimizi üç sıra daha ördükten sonra kahverengi yün ile düz yüzde üçsıra ters ör. 4. sırada iki ilmeği bir alıp üstüne dolayarak ajur oluştur. üç sıra daha ördükten sonra tek seferde keselim

Dikiş: Tabanıve arkayı dikelim. Konç kısmına kahverengiile yaptığımız ajuru dışaçevirerek tutturalımve arasına bağcık geçirelim.

yapacak olanlara şimdiden kolay gelsin…(=

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı yazınız