Erkek Çocukları için örgüden V yaka çizgili süveter modeli yapılışı (açıklamalı)

2
3404

Erkek Çocukları için örgüden V yaka çizgili süveter modeli nasıl yapılır ?

Erkek Çocukları için örgüden V yaka çizgili süveter modeli yapılışı (açıklamalı)
Erkek Çocukları için örgüden V yaka çizgili süveter modeli yapılışı (açıklamalı)

ÇİZGİLİ SUVETERİMİZİN YAPILIŞI:
Model bebe ipiyle 3.5 numaralı şiş ile örülmüştür

Süveterimize 85 ilmekle başlanır.Sekiz sıra tekli (1+1) lastik örülür.
Resimdeki model düz örgü ama siz dilediğiniz modeli koyabilirsiniz.Tercih ettiğiniz modelle kol altına kadar örülür.
SUVETERİMİZİN KOL – OMUZ -YAKA KESİMİNİN YAPILMASI :
Süveterimizin arka kısmı ÜÇ-İKİ-BİR şeklinde kesilir. Omuz kısmına İKİ-ÜÇ sıra kala yaka kısmını ayırıp kesin.Daha sonra omuzları yine 2 kademe de keseceksiniz. (sonradan lastik yapacağımız için yakayı oyacağız)
Süveterin ön kısmının kolunu DÖRT-İKİ-BİR keseceğiz. Omuzları modelde 2 kademede kesildi

kesme işlemi bittikten sonra V kısmı ayrılacak , yani yeleği iki kısıma ayırmış olacaksınız.

bura da kesme işlemleri sadeceÖnden olacak.!!!

BEŞsıra boyunca her sırada 1 ilmek kesin. sonra DÖRT sırada BİR ilmek kesin, taki yeleğin omuz kısmınaGelene kadar. yine İKİ kademede kesin. Yeleğin ayırdığınız diğer parçasınıda yukarıdaki gibi öreceksiniz.

SUVETERİN LASTİKLERİNİN YAPILMASI VE DİKİLMESİ :

Bu aşamada ilk olarak bir omuzu dikeceğiz sadece üst kısmı koltukaltı açıkta kalsın, burayı tığ yardımı ile şişetakın ve lastiği örüp kesme işleminide, yapıp bedenidedikin. aynı işlemleri diğer omuziçinde uygulayın.
Yakasını da omuz kısmından şişetakın . V kısma geldiğinizde güzel durması için ÜÇ ilmek keserek devam edinTam ortada ikin , buradada kesme işlemi öndenOlacak. herÖn kısma geldiğinizde ÜÇ ilmek kesin ve lastik bitince kesme işleminide tamamlayıpKalan yerleride dikin.Ve süveterimiz bitti…
Yapacak olanlara şimdiden kolay geldin…(=

2 YORUMLAR

  1. Degerli Arkadaslar örgü örmeye yeni baslayanlardanim, bir atki ve süveter örmüstüm simdide yigenime süveter örmek istiyorum, selanik örgüsü öreyim dedim, 76 ilmekle basladim 1+1 lastik ördüm 5 -6 sira sonrada selanige gecis yaptim , fakat cok büyük oldu , yigenim 12 yasinda ama örgü 20 yasindaki gence olacak büyüklükte oldu , söktüm onu ve simdi 56 ilmekle yeniden basliyorum , benim sorum su : bir kere daha süveter örmüstüm 80 ilmekle basladim lastigi örmeyi, iki düz iki ters olarak yapmistim ve yigenimede uydu ( 3yasinda) 80 ilmke 3 yasindakine uyuyorda 76 ilmek nasil öyle büyük oldu anliyamiyorum 🙁 bu konuda tecrübesi bilgisi olan arkadaslardan cevab bekliyorum tesekkürler … NOT: örgü sisim ayni numara hep (4) , ip cesidide neredeyse ayni hemen hemen .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı yazınız