Şal Yakalı örgü bayan Kazak Modeli (Anlatımlı )

0
2899
anlatımlı şal yaka modern bayan hırkası yapılışı
anlatımlı şal yaka modern bayan hırkası yapılışı
anlatımlı şal yaka modern bayan hırkası yapılışı
anlatımlı şal yaka modern bayan hırkası yapılışı

Şal Yakalı Anlatımlı örgü bayan kazak Modeli

Beden 36/38 ve 40/42 Parantez içindeki sayılar 40 / 42 beden içindir. Eğer yalnızca bir tek sayı verilmişse bu her iki beden için de geçerlidir.

Malzeme: Orta kalınlıkta el örgü yünü (yak. 400 (450) gr Petrol ve ince moher karışımlı yünlü örgü ipliği yak. 250 (300) gr kahverengi. altı ve yedi numara örgü şişleri. 60 cm uzunlukta, altı numara yuvarlak örgü şişi

Dikkat: Sürekli olarak bir kat yün ve bir kat moher ipliği birlikte alarak iki kat iplikle çalışın!

Lastik örgü A: 1 ilm. yüz, 1 ilm. ters (tek lastik)

Lastik örgü B: 2 ilm. yüz, 2 ilm. Düz yüz: Gidiş sıralarını yüz, dönüş (sıralarını ters örün (çift lastik)

Vurgulanmış eksiltmeler: Sağ kenar: Kenar-ilm, 2 ilm. yüz birlikte örün. Sol kenar: 2 ilmek birbirinin üstünden geçirerek yüz örün = 1 ilmek yüz örer gibi örmeden alın, izleyen ilmeği yüz örün ve örmeden aldığınız ilmeği bu ilmeğin üstünden geçirin, kenar-ilm.

Örnek denemesi: 1 8 ilm ve 18 sıra lastik örgü A 6 numara şişle = 10 x 10 cm; 1 3 ilm ve 1 6,5 sıra düz yüz 7 numara şişle = 10 x 10 cm; her iki deneme de çift katlı iplikle örülmüştür.

Arka parça: Önce etek pervazı için arka ve ön parçaları birlikte enine örün. Bunun için iki kalite yünü birlikte alarak 19 ilm. başlayın. Pervaz için 72(80)cm lastik örgü A orun; sonra son sı-ranın ilmeklerini ilmek işiyle başlangıç sırasının ilmekleriyle birlegtirin, ördüğünüz lastiği halka şekline getirin. Sonra her iki yanda yan dikişler için işaret alın. Bundan sonra bir yarının üstünden = 36 (40) cm, pervazdaki işaretler arasından yedi numara şişle ve çift katlı iplikle 48 (54) ilm. alın Sonra düz yüz devam edin. Eğimler için her iki yanda pervazdan sonra beşinci. sırada bir ilm. artırın, sonra her 8. sırada 3 kez daha her defasında 1 ilm. artırın = 56 (62) ilm. Pervazdan 22 cm = 36 sıra sonra her iki yanda kol evleri için 2 ilm. kapatın. Sonra her ikinci sırada 1 kez 2 ilm ve 1(2) kez bir ilm. kapatın= 46 (50) ilm. Kol kesiminden 18 (19) cm = 30 (32) sıra sonra omuzlar için her iki yanda 6 (7) ilm. kapatın, izleyen 2. sırada 1 kez 6 (7) ilm. daha kapatın. Sonraki sırada kalan 22 ilm. düz yaka açıklığı kenarı olarak kapatın.

Ön parça: Pervazın iki parçası üzerine örün. Önce ön parçanın sağ yarısına devam edin. Bunun için pervazın sol kenarında 6 (7) cm boşluk bırakın ve kalan 30 (33) cm üzerine yedi numara şiş ve iki kalite ipliği birlikte alarak çift kat yünle 40 (44) ilm. alın Anvelop havayı sağlamak için sağ kenarda yaka açıklığı için pervazdan sonraki 3. sırada bir ilm. vurgulayarak kapatın. Sonra izleyen her 2. sırada 15 (16) kez her defasında bir ılm. vurgu- layarak kapatın. Sonra * 4 ve izleyen 2. slcada her defasında 1 ilm. vurgulayarak kapatın. “yıldızlar arasını 4 kez tekrarlayın ve izleyen dördüncü sırada 1 kez daha bir ilm. vurgulayarak kapatın. Bu arada yan eğimi ve kol kesimini sol kenarda arka parçayla aynı yükseklikte ve şekilde uygulayın. Kol kesiminden 18 (19) cm = 30 (32) sıra sonra dış kenarda omuzu aynen arka parçadaki gibi kapatın. Ön parçanın sol yarısı için pervazın boşluk bıraktığınız 6 (7) cm kısmı üzerinden 7 numara şiş ve çift kat iplikle 8(10) ilm. alın ve ek olarak sağ ön parçanın arka tarafından pervazın kenar ilmeklerine batarak 32 (34) ilm. daha alın = 40 (44) ilm. Sonra ön parçanın sol yarısını sağ parçayla karşıt aynı olacak şekilde örün ve önü tamamlayın. Kollar: 34 ilm, 6 numara şiş ve çift kat iplikle başlayın. Dışa dönen kol ağzı pervazı için 12 cm = 22 sıra lastik örgü B örün. Sonra yedi numara şişle düz yüz devam edin. Eğimler için her iki yanda pervazdan sonra 15. (11.) sırada 1 ilm. artırın, sonra her 16.(1 2.) sırada 2(4) kez daha her defasında 1 ilm. artırın = 40 (44) ilm. Pervazdan 39 cm = 64 sıra sonra her iki yanda kol yuvarlaklığı için iki ilm. kapatın, izleyen her sırada 1 kez 2 ilm. kapatın, 8 kez her defasında bir ilm. vurgulayarak kapatın ve 2 kez her defasında 2 ilm. kapatın, izleyen sırada kalan 8 (12) ilm. kapatın.

Tamamlanması: Parçaları gerin, nemlendirin ve kurumaya bırakın. Dikişleri kapatın, kol ağzı pervazlarını altı cm kadar dıştan kapatın ki düzgün olarak dışa dönebilsin. Şal yaka için yuvarlak şişle ve çift katlı iplikle ön parçaların eğik kenarlarından ve arka yaka açıklığının kenarından 202 ilm. alın, 1 dönüş sırası yüz örün. Sonra lastik örgü B örün, bu arada kenar-ilmekten sonra 1 ilm. yüzle başlayın. Önce 117 ilmeği örün, sonra form verebilmek için kısaltılmış sıralarla çalışın. Bunun için 1 dolamayla dönün, 32 ilm. geriye doğru örün, tekrar bir dolama ile dönün, sonra her iki yanda 18 kez her defasında 4 ilm. fazla örün ve bir kez onüç ilm. fazla örün. her defasında 1 dolama ile dönün. Böylece yeniden tüm ilmekler işe girmiş olacak. Dolamalarda her defasındaizleyen uzatılmış sıranın ilk ilm. desene uygun şekilde birlikte örün, böylece delik oluşmasını önlemiş olacaksınız. Sonraiki sıra daha tün ilmekler üstüne örün. Ardından ilm. çok gevşek olarak göründükleri şekilde kapatın. Yakanın dar kenarlarını pervaza dikin. Kolları takın. Kol kapaklarını ve şal yakayı dışa döndürün

kolay gelsin…(=

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı yazınız