Örgü Çiçekli Çocuk Hırkası (resimli ve anlatımlı)

0
654

Anlatımlı Örgü Çiçekli Hırka
Anlatımlı Örgü Çiçekli Hırka

Beden: 3-4 yaş grubu.

Kullanılan örgüler

Tunus ilmeği

Ölçü:yirmi iki ilmek –onbir tunus ilmeği sırası on cm2 eşittir.
UYGULAMA:Arka: Tığ uçlu örgü şişi ile 76(80) adet zincir çekin. ikinci sıradan itibaren verilen tunus ilmeği örgü açıklamasını takip ederek, bir sıra tunus ilmeği sırası örün. (Örgü sonuna kadar devam edecek).

ikincisıradan itibaren verilen motif şema ve açıklamasını takip ederek, şemanın 1-5 sıralarını 1 kez uygulayın. Devamında 20(21) sıra düz örün. 21.(22.) sıra başında sağ reglan kol kesimi için ilk 2 ilmeği düz örün. Sıradaki üç ilmeği bir ilmek örün. (2 İlmek kesilmiş olacak). Sırayı örmeye devam edin. Sıra sonunda beş ilmek kaldığı zaman sol reglan kol kesimi için üç ilmeği bir ilmek örün. Kalan 2 ilmeği düz örün. Sonraki her sırada İki kenardan 2 kere ve 14(16) kere bir ilmek keserek örgüye devam edin. Örgü boyu reglan kol kesiminden itibaren 17 cm. 19 sıra (18 cm. 20 sıra) olduğu zaman, arka yaka İçin 32 ilmek kalacaktır. Örgüyü bitirin. Sağ ön: (Giyildiği zaman)

Tığ uçlu örgü şişi ile 42(44) adet zincir çekin. ikinci sıradan itibaren verilen tunus ilmeği örgü açıklamasını takip ederek, 1 sıra tunus ilmeği sırası örün. ikinci sıra başında ilk beş ilmeği düz örün. altıncı ilmekten İtibaren verilen motif şema ve açıklamasını takip ederek, 1-21 İlmeklerini sıra boyunca tekrarlayın. Sonraki sıralar aynı örgü düzeninde şemanın 2-6 sıralarını bir kez uygulayın. “Bu arada sağ ön ortasına baştan itibaren üçüncü ve sonraki her 9. sırada olmak üzere 5 adet düğme iliği açın. “7. sıra başında ilk 5 ilmeği düz örün. 6. ilmekten itibaren şemanın 1-21 ilmeklerini 1 kez uygulayın. Kalan İlmekleri düz örün. Sonraki sıralar motif şema İlmeklerini aynı şekilde uygulayarak, şemanın 8-15 sıralarını 3 kez tekrarlayın. Devamında ön ortasındaki ilk 5 İlmeği düz, altıncı İlmekten itibaren şemanın 1-7 ilmek ve 14-15 sıralarını tekrarlayarak, kalan ilmekleri İse düz örerek örgüye devam edin.

Bu arada örgü boyu baştan itibaren 24 cm. 26 sıra (25 cm. 27 sıra) olduğunda, sağ kenardan reglan kol kesimini arkada olduğu gibi aynen uygulayarak örgüye devam edin. Örgü boyu reglan kol kesiminden itibaren 14 cm. 15 sıra (15 cm. 16 sıra) olduğu zaman ön yaka İçin, ön ortasından her sırada sırasıyla 8-6-4 ve iki ilmek keserek örgüyü bitirin.

Sol ön:Sağ önde uygulanan işlemleri ters uygulayarak örün.

Kol: iklside aynı şekilde örülecek. Tığ uçlu örgü işi ile 44(48) adet zincir çekin. 2. sıradan itibaren verilen tunus ilmeği örgü açıklamasını takip ederek 1 sıra tunus ilmeği sırası örün. 2. sıradan itibaren verilen motif şema ve açıklamasını takip ederek 1-5 sıralarını 1 kez uygulayın. Devamında düz örerek, aynı zamanda kol şeklini verebilmek için iki kenardan her 4. sırada 5 kere 1 ilmek arttırarak, 20(21) sıra örün. 21.(22.) sıradan itibaren reglan kol kesimini iki kenardan, arkada olduğu gibi aynen uygulayarak örgüye devam edin. Örgü boyu reglan kol kesiminden itibaren 17 cm. 19 sıra (18 cm. 20 sıra) olduğunda on ilmek kalacaktır. Örgüyü bitirin.

Kapişon: Tığ uçlu örgü şişi ile 92(96) adet zincir çekin.

Motif şemasının her bir karesi, 1 tunus örgü ilmeğini ve 1 tunus ilmeği örgü sırasını ifade etmektedir.

Arkada uygulanan ilk 6 sırayı aynen uygulayın. 7. sırayı düz örün. 8. sırada İlk 16(18) ilmeği düz örün. 17.(19.) ilmekten itibaren verilen motif şemasının 13-21 ilmeklerini 1 kez uygulayın. Devamında 40(42) ilmeği düz örün. 41.(43.) ilmekten itibaren motif şemasının 13-21 ilmeklerini 1 kez uygulayın. Kalan 16(18) ilmeği düz örün. Sonraki sıralar aynı örgü düzeninde şemanın 8-15 sıralarını bir kez uygulayın. Devamında düz örerek, örgüye devam edin. Örgü boyu baştan itibaren 21 cm. 23 sıra

(22 cm. 24 sıra) olduğu zaman örgüyü bitirin.

Bitirme:

Örgü parçalarını ölçüleriyle sabitleyip nemli bezle örterek kurumaya bırakın. Örgü tığı ile reglan kol dikişlerini, yan dikiş ve kol alt dikişlerini birleştirin. Yaka bantı için, sağ ön ortadan başlayarak tığ uçlu örgü şişi ile yaka kenarındaki her İlmekten birİlmek alın. 1. tunus ilmeği örün sırasını tamamlayın .iki sıra tunus İlmeği sırası örerek yakayı bitirin. Kapişonu arka ortasını, örgü tığı İle birleştirin. Kapişonu yaka kenarına yerleştirerek, örgü tığı le birleştirin. Etek ucunda baştan itibaren 7. sıra ön ortasında (sağ-sol) 13. ilmek üzerine, örgü tersinden, pembe örgü ipliği ve örgü tığı ile, örgü üzerine zincir örün. “Not: Ön ortalarında modeldeki gibi köşe oluşturun. Kol ucu ve kapişon ucunda baştan itibaren yedisıra üzerine örgü tersinden, örgü üzerine zincir örün. Aynı şekilde yaka örgüsünün 2. sırasını örün. Pembe örgü ipliği ve örgü tığı ile etek ucu, ön ortası (sağ-sol), kapişon kenarı ve kol uçlarını modelde olduğu gibi 1 sıra tığlayın.

Pembe örgü ipliği ile 24 adet çiçek tomurcuğu örün. Modelde olduğu gibi her baklava motifinin içine üçer adet tomurcuğu incilerle tutturun. Yeşil örgü ipliği ile çiçek yapraklarını işleyin. Beyaz örgü İpliğinden yaklaşık 110 cm. uzunluğunda kordon hazırlayın. Kaplşonun önüne geçirin. Kordonun 1 ucuna pembe 1 ucuna beyaz, üç yapraklı çiçek motifi örün. Düğmeleri sol ön orta bant üzerinde yerlerine dikin.

Örgü Çiçekli Çocuk Hırkası yapılışı
Örgü Çiçekli Çocuk Hırkası yapılışı

Tunus ilmeği örgü açıklaması: 1. Sıra: Tığ uçlu örgü şişi ile istenilen kadar zincir çekin. 2. Sıra: 1. sırada çekilen her zincir üzerinden bir uzun ilmek alarak, şişte toplayın. Şişte zincir sayısı kadar ilmek olacaktır. üçüncü. Sıra: ikinci. sırada yapılan uzun İlmekleri geriye doğru, tek tek, zincir ile birlikte örerek sıra başına gelin. Böylece 2. ve 3. sıra sonunda 1 adet tunus İlmeği sırası oluşacaktır. dördüncü Sıra: ikinci sırada örülen uzun ilmeklerin içinden, uzun ilmek alarak şişte toplayın. beşinci Sıra:üçüncü. sırayı aynen tekrarlayın. Sonraki sıralar dördüncü ve beşinci. sıraları tekrarlayarak örgüye devam edin.örgü üzerine zincir: iplik örgü tersinde, tığ örgü yapılacak yüzde olacak şekilde, tığla örgü tersine geçerek, bir İlmek alın. ilmek tığın başında kalsın. Biraz boşluk bırakarak.örgü tersinden yeni bir ilmek alın. Tığın başındaki ilmekten geçirin, işlemi tekrarlayarak devam edin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı yazınız