Örgü bebek elbisesi,fırfırlı külot ve patik takımı (anlatımlı)

0
382
Pirinçli Örgü bebek elbisesi,fırfırlı külot ve patik takımı yapılışı
pirinç örgülü bebek elbisesi,fırfırlı külot ve patik takımı yapıılışı

Örgü Pirinç 1/1, Düz örgü
Şiş 4 mm
Örgü açıklamaları (9 ay) içindir.

ELBİSE
Arka örgümüze 114 ilmek atarak başlayalım. beş sıra pirinç örgüden sonra düz yüzde ilmeklerimizi 22 düz + 27 pirinç + 16 düz + 27 pirinç + 22 düz olarak ayarlayalım. Toplam örgü boyumuz 25 cm olduğunda aralardaki 27 şer ilmek pirinç örgülerimizi kapatalım. Şişimizde kalan 22 + 16 + 22 = 60 ilmeği düz yüzde üç sıra ters ördükten sonra sağ arkayı 33 + sol arkayı 27 ilmekolarak iki parçaya ayıralım. Sağ arkaorta altı ilmeği arka lastik olarak haraşo diğer 27 ilmeği düz örgü devam edeceğiz. Düz örgüye geçerken kol kesimini 3-2-1 uygulayalım. Örgü boyumuz sekizcm olduğunda yakakesimini 9 + 3 + 3 + 2 uygulayalım. Kalan 10 ilmeğimizi örgü boyumuz 10 cm olduğunda tek seferde kapatalım. Haraşo lastiğimize dördüncü, sekizinci ve onikinci haraşo sırasmda baştan üçüncü ilmeğimize bir ilmeklik üç adet ilik açalım.

Sol arka roba için sağ arka roba lastiği olarak ördüğümüz 6 haraşo ilmeğimizin arkasından altı ilmek çıkartalım ve beklettiğimiz 27 ilmek ile beraber örelim. İlave ettiğimiz altı ilmeği haraşo örgü yapacağız. Diğer parçanın aynası olarak örelim.

Ön Arka ile aynı şekilde başlayalım. Pirinç örgü aralıklarını kapattıktan sonra altmış ilmeğimiz ile üç sıra ters örgü yapalım. Düz örgüye geçerken, kol evi kesimini 3-2-1 uygulayalım. Kol evi yüksekliğimiz 8 cm olduğunda yaka kesimi için orta 12 ilmeğimizi kapatarak örgümüzü iki parçaya ayıralım. Devamında her iki parçanın iç kısmından sırası ile 3-2-2-1 ilmek eksiltelim. Kalan 10 ilmeğimizi kol evi yüksekliğimiz 10 cm olunca tek seferde kapatalım.

Kollar 37 ilmek başlayalım. beş sıra pirinç örgüden sonra düz örgüye geçelim. Toplam örgü boyumuz beş cm olduğunda her iki yandan birer ilmek artırmalara başlayalım. Artırmalarımızı her dört sırada bir beş defa tekrarlayalım. Toplam 49 ilmeğimiz ile örgü boyumuz 16 cm olduğunda kol kesimini 3-2-2-2 yapalım. Devamında her sıra başından 1 er ilmek keselim. Şişimizde 11 ilmeğimiz kaldığında tek seferde kapatalım.

Yaka Beden omuz dikişlerini yaptıktan sonra arka yakadan haraşo lastikten sonra 22 + ön yaka kesiminin ortasına kadar 31 ilmek alalım. Toplam 53 ilmeğimiz ile dört sıra pirinç örgü yaptıktan sonra her iki baştan ilk sırada üç ve sonraki sırada iki ilmek keserek devam edelim. Sonkalan sekiz ilmeğimizi tek seferde kapatalım.

Dikiş Beden yan ve kol dikişlerini yapalım. Kolları kol evlerine yerleştirelim. Kapattığımız pirinç örgü pile içlerini her iki tarafa eşit yerleştirerek içten tutturalım. Arka yaka yırtmacındaki iliklerin karşısına üç düğme dikelim.

FIRFIR KÜLOT
örgümüze  54 ilmek atalım. 3 cm eninde tek lastik örgüden sonra düz yüzde 1 sıra ters örgü yaparak kıvırma yerini ayarlayalım. Tekrar 3 cm 1/1 lastik örgü yapalım ve düz örgüye geçelim. Düz örgü boyumuz 10 cm olduğunda bacak oyuğunu her iki yandan sırası ile 3-2 yaptıktan sonra 1 er ilmek keserek devam edelim. Şişimizde 12 ilmek kaldığında bacak oyuğu derinliğimiz 10 cm olmuştur. Bu hiza ağ katıdır. Ağ katından sonra tekrar her iki baştan 1 er ilmek artıracağız. Örgü boyumuz dört cm olduğunda Petek Furfur ipimiz ile tekyön furfur örmeye devam edelim. Şişimizde 44 ilmeğimiz olduğunda her iki yandan önce üçer, sonra ikişer ilmek artıralım. Tekrar 54 ilmeğe ulaştıktan sonra 10 cm örelim ve Bebe 100 kalitemize geçelim. 1 sıra ördükten sonra 2. sırada her iki yanda 7 şer ilmeği, üçüncü sırada her iki yanda 7 + 7 şer ilmeği, üçüncü sırada ise 7+7+7 şer ilmeği örmeden sadece orta 12 ilmeği örüp geri dönelim ve son sırada tüm ilmeklerimizi ördükten sonra tek lastik örgüye geçelim. Lastik boyumuz üç cm olduktan sonra düz yüzde 1 sıra ters örgü yaparak lastik kat izini belirleyelim. üç cm daha lastik örgü yapalım ve tek seferde kapatalım. Bu şekilde arka bel hizasını yükseltmiş oluruz.
Paça lastiği Ön ve arka paça oyuntularından 60 ilmek çıkartalım 2,5 cm çift lastik örelim ve tek seferde kapatalım. Diğer paçaya da aynı işlemi uygulayalım.

Dikiş Yan dikişleri yaptıktan sonra, bel lastiğini kat hizasından katlayarak içeri bastıralım. Paçalara ve bele lastik geçirelim.

PATİK
Bebe 100 yünümüz ile 44 ilmek atalım. 14 sıra tek pirinç örgü yapalım ve örgümüzü üç parçaya ayıralım. Her iki yanda 17 şer ilmek bırakalım. Orta on ilmeğimizi düz örgü devam ederken, her iki yandan 1 er ilmeği de son ilmek ile beraber örerek eksiltelim. Yanlarda on ar ilmeğimiz kaldığında tüm ilmeklerimizi 10 pirinç +10 düz + 10 pirinç örmeye başlayalım. beş cm sonra iki sıra tek yüz petek furfur örerek bitirelim. Taban ve arka dikişini yapalım.

kolay gelsin…(=

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı yazınız