Kaydırmalı ajur örgü tekniği (resimli ve anlatımlı)

1
3100
Kaydırmalı ajur örgü tekniği
Kaydırmalı ajur örgü tekniği

Kaydırmalı Ajur Örgü

Modelin Yapılışı = 4 düz,6 ters , 1 kesme 1 arttırma,4 düz, 6 ters, 1 kesme 1 arttırma şeklinde sıranın sonuna kadar geliyorsunuz.

Arka sırada düzü düz, ters örgüyü ise ters örerek tamamlıyorsunuz.

Ön sırada tekrar 4 düz ancak bu sefer 5 ters ,  1 kes 1 arttır,1 ters,4 düz 5 ters, 1 kes 1 arttır 1 ters (sıralar ilerledikçe her sırada bu ters örgü 2-3-4-5 ve en sonunda da 6 olacak )  örerek sırayı tamamlıyor ve arkayıda tersi ters düzü düz örerek bitiriyorsunuz.

Bu şekilde 7 sıra bitiriyorsunuz. 8 düz , 6 ters 8 düz 6 ters örerek 4 sıra tamamlıyorsunuz.  İlk 4 düz ilmeğin üzerinden ajurları yapmaya başlıyorsunuz. Ajurlu örgü modeli hep böyle devam ediyor.

Not: Kesmeleri sağa yatık yapın ki örgü tam otursun.

Kaydırmalı ajur örgü tekniği
Kaydırmalı ajur örgü tekniği

Yukarıdaki modelde ajur örgü tekniği 2 şekilde; etek ve yaka ( kayık yaka ) kısmında kullanılmıştır. Gerisini düz örgüdür.Lastik veya başka birşey örmeye gerek kalmamıştır. Resimde de görebilirsiniz.

1 YORUM

  1. modelde 4 düz,6 ters , 1 kesme 1 arttırma,4 düz, 6 ters, 1 kesme 1 arttırma yazıyor ama iki artırma yapılmamışmı yanı 4 duz 6 ters 1 kesme 1 artırma 1 düz 1 artırma 1 kesme olması gerekmıyormu bu modelı oren varmı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı yazınız