Entrelak örgü pelerin ve entrelak örgü bere (resimli ve anlatımlı)

0
213

Entrelak örgü ile yapılmış muhteşem bir pelerin ve bere (=

entrelak örgü tekniğiyle yapılmış pelerin ve bere yapılışı
entrelak örgü pelerin ve bere nasıl yapılır ?

Örgü entrelak teknik ile düz örgü, çif lastik örgü ile örülen değişik bir pelerin modeli. çağdaş çizgiler taşıyan entrelak örgü tekniği yapılması zahmetli olmuş olsada çok şık ve göz alıcı bir tekniktir.

PELERİNİN YAPILIŞI

yedi mm şişe, altı ilmeklik altı adet kutu için 36 ilmek atarak entrelak tekniği ile 128 cm’lik (41 kutu sırası) uzun parçamızı örelim. İkinci kısa parçamız için tekrar altı ilmeklik altı adet kutu için 36 ilmek atalım ve 38 cm’lik (15 kutu sırası) ikinci parçamızı örelim. Dikiş Uzun parçayı ikiye katlayalım. Uç kısımdan bir üçgen boş bırakarak, yaklaşık 12 cm kısa parçamızın başlangıç kısmından itibaren bu kısma dikelim. Kısa parçanın bitirme yeri diğer ucunu da aynı şekilde uzun parçanın arka bölümüne dikelim. Uzun parçanın etek ucunda kalan iki üçgen uzunluğundaki bölümü de birbirine dikelim. Kısa parça ile birleşen köşeden beş mm tığımız ile cm zincir çekelim ve ucuna 10 cm çapında ponpon dikelim.

BERENİN YAPILIŞI

altı mm şişimize 60 ilmek atarak beş sıra çift lastik ördükten sonra yedi mm şiş ile entrelak örgüye geçelim. bir sıra (kutu ırası) tamamlayalım.

7. sırayı aşağıdaki şekilde yaparak berenin tepesi oluşturalım.

1. kutudan sonra 2.si için 6 ilmek çıkar, çevir, 5 ters, 2 ilmek birlikte ör, çevir, 5 düz, 1 ilmek örmeden al, 1 düz örüp, örmeden alınan ilmeği zerinden geçir, çevir bu işlemi 2 yandaki ilmekler bitene kadar tekrarlayalım, ilmekler bitince çevirmeden, sonraki kutu için 6 ilmek çıkartıp eksiltme işlemini aynen uygulayalım.

En son kutuda kalan altı ilmeği bir defada keserek bitirelim. Bitirme yerini yedinci sıradaki ilk kutunun . alnına dikelim. Arka dikişi yapalım ve berenin tepesini büzerek sıkıştıralım.ve işte beremiz hazır…

GÜLE GÜLE KULLANIN (=

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı yazınız