Beyaz örgü bebek takımı ( hırka pantolon patik ve bere) yapımı (anlatımlı)

0
1077
Beyaz örgü bebek takımı ( hırka pantolon patik ve bere) yapımı
Beyaz örgü bebek takımı ( hırka pantolon patik ve bere) yapımı

Yaş: 0-1
3.5 numara şiş

HIRKA
Arka: 61 ilmekle başlayın. bir sıra örün. Örneği istenilen aralıklarla (3-5-7 gibi) yerleştirin. bir ilmekten bir örün, bir arttırın, bir örün (1 ilmek 3 ilmeğe çıktı). beş ters örün, bir örün, bir arttırın; bir örün, beş ters örün… Bu düzenle sırayı tamamlayın. Arkadan fıstıkları (3 ilmek) ters, diğerlerini düz örün. Yüzden üç ilmekli bölümleri birlikte alarak tek ilmeğe indirin, araları ters örün. iki şiş yüzden ters, arkadan düz örün, bu kez aralara fıstıkları yerleştirin. 14 cm. örün. Her iki yandan 3’er ilmek kesin. Reglan kol için; iki yandan üç ilmek örün, iki ilmek birlikte alın. Arkadan ters örün, yüzden üç ilmek örün, iki ilmek birlikte alarak 21 ilmek kalana kadar (11 cm) örün , kesin.

Ön: 33 ilmekle başlayın. bir sıra örün, örneği yerleştirin. 14 cm. örün, koltuğa ulaşın. Sağ yandan üç ilmek kesin, reglan kol için üç ilmek örün, 2 ilmek birlikte alın. Arkadan düz örün, şişinizde 15 ilmek kalana kadar aynı şekilde örün, (9 cm) kesin. Sol yanı da aynı yöntemle çalışın.

Kol: 35 ilmekle başlayın. 2 cm. lastik örün. Yanlardan 1’er arttırarak 45 ilmeğe, 14 cm’e ulaşın. iki yandan 3’er ilmek kesin, arkadan ters örün, yüzden 3 ilmek ters örün, 2 ilmek birlikte alın, diğer yandan 2 kesin 3 ilmek örerek 9 cm.’e ulaşın. Ön reglan koldan 2-2-1-1 keserek, arka reglan kolu devam ettirerek kapatın. (Arka reglan 11 cm.) Diğer kolu da, ön arka kol evine dikkat ederek çalışın. Arka ön ve kol parçaları birleştirin. Etek ucuna fırfır örün. Ön bantı için ilmek alın, lastik örün. İlik açın, düğme dikin.

Fırfır Yapımı: Etek ucuna ilmek alın, 2 ters 2 yüz örün. Yüzden düz ilmeğin her iki yanı içinden arttırın. Arkadan düzün üzeri düz, tersin üzeri ters olarak örün. Bu çalışmayı düz örgü bölümünden her 2 yandan 4 kez yapın. Düz örgü bölümü 10 ilmeğe çıkacak. Ters örgü 2 ilmek olarak devam edecek. Yüzden kesin.

Pantolon: 37 ilmekle başlayın. 18 cm. ters örgü örün. Diğer tarafı da aynı ölçüye getirin. Ortada 20 ilmek arttırın. (Şişinizde 94 ilmek olacaktır.) Yüzden ağ için arttırılan ilmekleri her iki yanından birer ilmek alarak arkadan düz örerek 20 ilmeği tek ilmeğe indirin. (Şişinizde 75 ilmek olacaktır.) 20 cm.olunca lastik yuvası için bir sıra düz örün, iki cm. ters örerek kesin. Pantolonun öbür kısmını da örün. Paçalara ilmek alın. İlk sırada iki ilmeği birlikte alarak 18 ilmeğe indirin. Fırfır yapın, dikin, lastik yuvasını hazırlayın, lastik geçirin.

Beyaz örgü bebek takımı ( hırka pantolon patik ve bere) yapımı
Beyaz örgü bebek takımı ( hırka pantolon patik ve bere) yapımı

Motifleri Daha Büyük Ve Net Görmek İçin Üzerine Tıklayınız
Bere:
örgüye 80 ilmekle başlayın, ikisıra ters örün. Örnek doğrultusunda 14 cm. örün. Tepe eksiltmesi için bir örün, iki ilmek birlikte alın, bir örün iki ilmek birlikte alarak sırayı tamamlayın. (Şişinizde 29 ilmek kalacak) altı sıra örün, bu kez bir örün üç ilmek birlikte alın, bir örün üç ilmek birlikte alın… (Şişinizde 17 ilmek kalacak) Kalan ilmeği üçer, üçer alarak tepeyi kapatın. Ucuna fırfır örün, birleştirin.

Patik: 28 ilmekle başlayın. (Bilekten başlanır) altı cm. lastik örün. (1 ters 1 düz) İki yandan 10’ar ilmek bırakın, ortadaki sekizilmeği lastik devam ettirin. (üç cm) (Şema doğrultusunda burun kısmının yanlarında 6’şar ilmek alın) 10 ilmek örün, burun kısmının yanından altı ilmek alın, burun ucu sekiz ilmek örün, altı ilmek alın, 10 ilmek örün. (Şişinizde toplam 40 ilmek olacaktır) dört sıra haraşo örün. üç sıra düz örün. Tekrar 2 sıra haraşo örün. Tabanda ortada on ilmek yanlarda 15’er ilmek kalacak şekilde ayırın. Ortadaki onilmeği haraşo yaparak her sırada, yanlarda bırakılan ilmekle birlikte bir ilmek alarak örün. (Bu çalışma 6 kez olacaktır) Şişinizde 28 ilmek kaldı. Her sırada yanlarda kalan ilmekle birlikte iki ilmek alarak örün. (Bu çalışma 4 kez olacaktır) Böylece yanlardaki 15’er ilmek kapatılmış oldu. Şişinizde kalan 10 ilmeği kesin. Arka ortasını dikin. Düğme bantı için burun dışında olan kısımdan 22 ilmek alın. Şişinize on ilmek atın. Toplam 32 ilmeği iki sıra haraşo örün. Ucuna zincirle ilik için brit yapın. Düğme dikin.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı yazınız