Anlatımlı şal yaka Bayan hırka modeli yapılışı

0
2694
anlatımlı şal yaka modern bayan hırkası yapılışı
anlatımlı şal yaka modern bayan hırkası yapılışı

BEDEN :
beden 189 ilmek üç düz üç ters lastik olarak başlanacak.örgü aynı şekilde devam ederken 28 cm”de hırkanın üst yaka kısmı için 42 ilmek açığa alınacak. Omuz çıkıntısı için 42 ilmeğin yanındaki ilmekler on sıra örülecek. Daha sonra kol oyuntusu için 30 ilmek kesilip, sırası ile üç kere iki ilmek daha kesilip, altı sıra örülecek. Üç kere 2 ilmek artış yapılıp, sonraki sırada 30 ilmek artış yapılarak 10 sıra örülecek ve omuz çıkıntısı yapılmış olacak.

Yaka için açıkta bırakılan 42 ilmek şişe alınarak, 30 cm daha örülecek. Yine 42 ilmek açığa alınarak 10 sıra örülüp kol oyuntusu için 30 ilmek ve üç kere 2 ilmek kesilip, altısıra örüldükten sonra üç kere ilmek ve bir kere 30 ilmek artış yapılıp, on sıra örüldükten sonra tekrar yakada açıkta bırakılan 42 ilmek şişe alınıp, 28 cm daha örüldükten sonrabütün ilmekler kesilerek beden bitirilecek.

KOL :
69 ilmek 3 ters 3 düz lastik olarak başlanıp aynı şekilde devam ederken her 14 sırada bir yedi kere 1′er ilmek artış yapılacak. Kol boyu 45 cm”de kol üst kesimi için bir kere 4, on kere 3 ilmek kesilip tepede kalan 15 ilmek ara ara kesilip 12 ilmeğe düştüğünde tüm ilmekler kesilerek kol bitirilecek.

BEL BANDI :
bel 21 ilmek üç düz üç ters lastik olarak 160 cm örülüp ilmekler kesilerek bitirilecek.

EK AÇIKLAMA :
Örgü klasik şekilde aşağıdan yukarıya değil yatay örülmektedir. Pratik şekilde anlaşılması açısından verilen şemayı bir kağıda çizip, gösterilen oyuntuları da kesip bir prototip oluşturmanız önerilir.
Katlayınca ve yaka kısmını kıvırınca daha net anlaşılabilir. Önce hırkanın sağ ön tarafı örülmeye başlanmaktadır. Örerken sol tarafta kesme ve bekletme işlemlerini yapıp örgüye devam edilir* Sonra yine solda kesme ve bekletme işlemleri tekrarlanıp, Bu işlemler bitince örgüye devam edip, tümü bitirilir.BUNDAN SONRAKİ AÇIKLAMALARI İNCELERKEN modelin YAN TARAFINDANYANİ ÖRÜLDÜĞÜ GİBİ İNCELENEREK

TAKİP EDİLİRSE DAHA İYİ ANLAŞILACAKTIR. Bahsedilen 42 tane açığa alınan, yani örülmeden şişte bekletilen ilmekler;ÇİZİMDE YAPILAN GİRİNTİNİN UZUN KISMIDIR. ( 42 ilmeği üçüncü bir şiş üzerinde bekletmeniz gerekecektir.) Bu kısımdan daha dar, burun gibi örgünün içine doğru uzanan kısım ise otuzTANE KESİLEN İLMEĞİ GÖSTERMEKTEDİR.

Keza bu kısmınen uçbölümü üç kere iki ilmek kesilen ve sonra yine simetrik olarak üç kere iki ilmekartırılan kısımdır.
42 ilmek AÇIĞA ALINIRKEN (şişte bekletilirken) on sıra örülür” dendiği için esasen bu kısım düz çıkar, şekildeki gibi eğimli olmaz. (Fakat bu fark modelinduruşunu etkilememektedir, dümdüz on sıra örülüp devam edilir.) 42 ilmek şişte bekletilirken sağ tarafın örgüsü ilerlemekte yanibir kademe farkı oluşmaktadır.

Fakat esasen çizimde boş gibi duran bu kısım, 42 ilmek örülmeye devam edilince kapanmakta dolayısıyla 30 ilmek kesilen bölüm, tıpkı büyük bir ilik gibi kolun geçtiği kısım olmaktadır.
Böylelikle örgü kendiliğinden katlanmış gibi olacaktır. örgü yü tamamen bitirdiğinizde sağ ve sol ön kendiğinden kıvrılmış olarak karşınıza çıkacak, kol oyukları delik kalacak, bu kısımlara da kol örülüp takılacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı yazınız