Ajur örgü uzun örgü çorap modeli yapılışı (açıklamalı)

0
369

Ajur örgü uzun örgü çorap modeli nasıl yapılır ?

kurdeleleli-uzun-orgu-corap-modeli-yapilisi-anlatimli
kurdeleleli-uzun-orgu-corap-modeli-yapilisi-anlatimli

Çorabın Yapılışı:

Örgümüze beş şişin İKİSİ ile çorabın burun kısmından OTUZALTI ilmek başlanır. Yanlardan her sırada TeK ilmek kesilerek ONALTI ilmeğe düşürülür daha sonra yanlardan bu kez BİRER ilmek artış yaparak tekrar OTUZALTI ilmeğe ulaşılır .ve toplam YETMİŞALTI ilmek elde edilir. Bu ilmeklerDÖRT şişe ONSEKİZER ilmek olarak bölünür. BEŞ şiş ile sırayla örülür.
Çorabın taban kısmı ELLİBEŞ ilmek düz örülürken üst kısmı ONYEDİ ilmek ajurlu model uygulanır.

Ajurlu modelin yapılışı : iki ters bir artırılır, üç toplanır bir artırılır, iki ters şeklinde üç sırada bir tekrarlanır.
Topuk için otuzaltı ilmek ayrı bir şişte bekletilip kalan otuzaltı ilmek,onaltı ilmek kalana dek her sırada yanlardanBİRER ilmek kesilir. Daha sonra kalan ONALTIilmeğin yanlarından lBİRER ilmek artışla tekrar OTUZALTI ilmeğe ulaşılır ve ayrı şişte bekletilen OTUZALTI ilmekle birleştirilip YETMİŞİKİ ilmek YİRMİİKİ cm konç (ağız) kısmına kadar ajurlu model örülür.
Konç kısmında düz örgüyEgeçilirken araara ajur yapılır ve ONÜÇ sıra düz örgü örülüp, ikiye katlanarakdikilir. Satenkurdela ikiyebolünerek ajurların içindengeçirilip fiyonk yapılır.

yapacak olanlara şimdiden kolay gelsin…(=

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı yazınız